Příjem nových pacientů
Ambulance Ostrava - tel. 596 125 452, 736 537 610
Ambulance Bruntál - tel. 554 700 656, 725 078 190

Rázová vlna – Léčba ostruh na patě

Ostruhu nemá jen kohout. Ta patní opravdu dost bolí!

Nejoblíbenější léčba našich pacientů je rázová vlna.

Je to ráno, jako každé jiné. Času je málo, tak vyskočíte z postele a chcete vyrazit za Vašimi úkoly. Jenže ouvej! Ozve se silné píchnutí a bolest v noze. Zánětlivá reakce, těsně před patní kostí, je v místě úponů drobných svalů nohy. Projevuje se bolestí a je typická při prvním nášlapu na patu po ránu nebo po delší době klidu. Po rozchození většinou částečně odezní.

Co to způsobilo?

Přičinou jsou degenerativní nebo ponámahové změny v oblasti svalových úponů na patní kost v plosce Vaší nohy. Bolest vyvolává reaktivní zánět. Dokonce v místě úponů může vzniknout kostní výrůstek (ostruha), který vidíme na rentgenovém snímku, jako typický zobák v oblasti patní kosti.

Jak to vyléčit?

Klidový režim většinou dočasně pomůže, ale bez chůze se na moc dlouhou dobu neobejdete. Vhodná je i pohodlná obuv s odpruženou podrážkou (tenisky). Nárazy na patu úspěšně utlumí i gelové podpatěnky nebo individuálně zhotovené ortopedické vložky. Ty Vám rádi zajistíme. Pomůže protahování lýtkového svalstva a Achillovy šlachy. Nicméně máme vyzkoušené, že nejrychlejší úlevu zajistí rázová vlna.

Léčba pomocí rázové vlny

Rázová vlna sama o sobě pomůže asi v 70 % případů, proto jí rádi kombinujeme se speciálními ortopedickými vložkami. Akustické rázy, které vznikají v pistoli přístroje se přenáší přes ocelový nebo titanový nástavec na patní ostruhu. Rázy urychlují odstranění zánětu tím, že zvyšují prokrvení v této oblasti. Stimulují přestavbu poškozených svalových úponů s stimulují tvorbu nových kolagenových vláken. Podívejte se na obrázek v tomto článku. Naše fyzioterapeutka zrovna ošetřuje patní ostruhu.

ostruhy na patě

Rázová vlna se aplikuje do oblasti patní ostruhy. Délka jednoho sezení trvá asi 10-15 min. Naši fyzioterapeuti Vám ještě dají několik užitečných rad, ukáží Vám cviky a odcházíte domů. Nebojte se, není třeba dodržovat žádné omezení. Odcházíte po svých a řídit auto pro Vás nebude o nic těžší, než když jste přijeli. Celkově je třeba k léčbě absolvovat sérii 5-8 aplikací po 1 týdnu. Objednat se u nás můžete rovnou na rázovou vlnu, nemusíte čekat na termín u lékaře!?

Co když rázová vlna nepomůže?

To se samozřejmě může stát. Pak se na Vás těší náš tým lékařů. Máme spoustu dalších možností jak postupovat. Při větších bolestech zajistí úlevu injekce s kortikoidem nebo obohacenou krevní plazmou. Můžete být v klidu, nebolí to více než Vaše ostruha. Další možností je, že Vás pošleme na rentgenové ozáření na radiologické pracoviště.

Objednat na rázovou vlnu