Příjem nových pacientů
Ambulance Ostrava - tel. 596 125 452, 736 537 610
Ambulance Bruntál - tel. 554 700 656, 725 078 190

Rázová vlna – syndrom bolestivého ramene

Budíte se ze spaní? To jste asi usnuli na špatném rameni.

Na syndrom bolestivého ramene platí rázová vlna.

Úraz jste neměli a přesto rameno bolí! Ruka je bolestivá, když jí zvednete a ležet na bolestivé straně se taky moc nedá. Klesne Vám celková výkonnost, hybnost v rameni je špatná a v práci můžete mít problém zůstat v původním nasazení. Tyto obtíže vznikají nejčastěji po 40. roce věku. Objevují se i bez jednoznačné příčiny. Jindy na podkladě chronického přetížení v práci nebo po sportovní aktivitě. Samozřejmě, svou roli zde může hrát i úraz.

Co se to stalo?

Příčin může být hned několik. Omlouvám se, ale nejlépe to řeknu s použitím pár složitých výrazů, ale nebojte se hned je vždy vysvětlím. Chronický zánět subakromiální burzy (= tíhového váčku v oblasti nad hlavicí pažní kosti), degenerativní změny rotátorové manžety (= skupina svalových úponů v okolí hlavice pažní kosti), syndrom zmrzlého ramene (= srůsty kloubního pouzdra), impingement syndrom (= útlak tíhového váčku a svalových úponů hlavicí pažní kosti), zánět šlachy dlouhé hlavy bicepsu, artróza, a poúrazové stavy. Je toho dost. Vše je ale vždy doprovázeno zánětlivými změnami. Horší je, když se zároveň začne v těchto místech ukládat i vápník. To pak urychluje degeneraci svalových úponů rotátorové manžety.

Co tedy s tím?

Důležité je příčinu obtíží správně posoudit. Nejlépe, když Vás vyšetří nějaký ortoped. U nás je Vám k dispozici hned několik, stačí se objednat. Pokud chcete něco zkusit sami, může zabrat klidový režim s vyřazením provokujících manévrů. Například zvedání břemen, zvedání paží nad úroveň ramen, fyzická práce a podobně. Rychlou úlevu zajistí protizánětlivé léky. Osobně rád v léčbě kombinuju rázovou vlnu s injekcí kortikoidu do ramenního kloubu. Mám vyzkoušené, že tento efekt je opravdu výborný. Nicméně i tak může dojít k postupnému zhoršování stavu. V takovém případě zajistí zlepšení situace artroskopie ramenního kloubu, která dokáže odstranit příčinu obtíží.

Jak pomáhá rázová vlna?

Rázová vlna se v naší ambulanci stala metodou volby k ošetření bolestí ramenního kloubu. Překvapila nás vysoká úspěšnost této léčby. Zjistili jsme, že naši pacienti mají výrazně vyšší šanci na vyléčení. Rázovou vlnu dáváme ve dvou režimech. Nižší intenzita zajišťuje protizánětlivý účinek a odstraňuje bolest ramenního kloubu. Vyšší intenzitu používáme v případě kalcifikací v rotátorové manžetě. Intenzivnější rázy nastartují proces vstřebávání uloženého vápniku, který se může během následujících měsíců vstřebat.

syndrom bolestivého ramene

U bolesti ramene se rázová vlna aplikuje přímo na ramenní kloub a okolí. Jedná se o všechny svaly ramenního pletence. Zároveň se soustředíme na ta místa, která považujeme za příčinu obtíží. Délka jedné aplikace trvá asi 10-15 min. Po aplikaci odcházíte rovnou domů, není třeba dodržovat žádné omezení. Ke zlepšení dochází již po prvních aplikacích rázové vlny. Celkově vyžaduje léčba přibližně 5 aplikací po 1 týdnu. Objednat se na rázovou vlnu můžete u nás rovnou, bez nutnosti vyšetření lékařem.

Objednat na rázovou vlnu