Rychle a účinně působí proti bolesti, stimulují měkké tkáně a urychlují metabolismus. Při rehabilitaci je vhodná kombinace obou metod.
úponové bolesti (tenisový, golfový loket, skokanské koleno apod.)
změny v důsledku přetížení, chronické záněty, bolesti svalů, šlach a kloubů
kalcifikace (ostruha patní kosti, rameno - rotátorová manžeta)
bolesti ramena
Rázová vlna generuje akustické rázy, které působí proti bolesti, stimulují měkké tkáně a urychlují metabolismus. Hlavní biologické účinky spočívají ve zmírňování bolesti prostřednictvím snížení svalového napětí, inhibicí kontrakcí, ničením receptorů bolesti, zlepšením lokálního prokrvení a hyperstimulací na podkladě vrátkového mechanismu. Současně dochází k novotvorbě cév, růstu šlach a svalů, zlepšení metabolismu a mikrooběhu.
Vysokovýkonová laserová terapie má v porovnání s běžnou laserovou terapií mnohem vyšší léčebný účinek. Je to způsobeno volbou speciálních vlnových délek světla, pro co nejvyšší biologický účinek. Vysoký účinek je rovněž zajištěný použitím přístroje s vysokou intenzitou světelného paprsku s hlubokým průnikem do tkání. Účinek vysokovýkonové laserové terapie je zaměřen proti bolesti a zánětu. Současně má biostimulační účinek.
Protizánětlivý účinek spočívá v aktivaci bílých krvinek, snížení množství molekulárních přenašečů zánětu, zvýšené mikrocirkulaci a zvýšeném odtoku lymfy. Podstatou biostimulačního účinku je pozitivní působení světelného paprsku na buňky a tkáně. V měkkých tkáních stimuluje tvorbu kolagenu, tvorbu nových cév a regeneraci poškozených tkání.
Obě metody se vzájemně doplňují, každá má jiný léčebný účinek. U některých onemocnění je lepší použít rázovou vlnu, u jiných naopak vysokovýkonový laser. Jindy se obě metody kombinují k dosažení nejlepšího léčebného efektu.